1804/1699
16 franske tallekener af fajance, dekorerede med transferprint i form af rebusser omkranset af blomster, frugter og fugle i tre forskellige varianter. P&H Choisy og Greil-Montereau. Empire stil. 19.-20. årh. Diam. 20–20,5. (16)
Flere med kanthak, en med gennemgående revne. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag