2450/727
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Spiral- Silver”. Loftlampe af forkromet metal, dekoreret med spiraler af plast. Model SPO1. Formgivet 1969. Udført hos Frandsen Lighting. H. 65. Diam. 45.
Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 292.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Eftersyn
I
Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering