Jakob Theodor Tabernaemontanus (f. 1525, d. 1590, German botanis)
Neu vollkommen KräuterBuch, Mit schönen und künstlichen Figuren [...] 3 dele i 2 bind. Basel: Johann Ludwig König og Johann Brandmyller 1687. 5. udgave. Folio. [4] 1–663 + [2] 665–1529 [48]. Gennemillustreret med 2472 træsnit af planter og blomster. Alle tre dele er professionelt gennemrestaureret (papirforstærket). Indbundet i to senere, nydelige helbind af kalv med skindtitelfelt på rygge. (2)
Nissen: BBI 1931.
Proveniens: Farmaceut og bogsamler Sven-Erik Sandermann Olsen (1920–2016).
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021