2049/655
Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Marmeladekrukke af stentøj, dekoreret med brun og grå glasur med blå elementer. Sign. monogram for Bode Willumsen og Hans Hansen, 1938. Forsynet med låg af sterlingsølv med hamret overflade. Lågknop af udskåret træ. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1939. Låg: vægt 43 g. H. 12,4.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud