2009/​3 Vest Mexico siddende nøgen kvinde figur af rødbrændt ler med hat, hænderne holdende på maven. 800–1500. H. 19 cm.

Be­skriv­el­se

Vest Mexico siddende nøgen kvinde figur af rødbrændt ler med hat, hænderne holdende på maven. 800–1500. H. 19 cm.

Proveniens: Direktør Dan Sadolin (1914–2000). Boede i Peru 1951–1954 for at oparbejde det latinamerikanske marked.

venstre øre mangler hovedet limet på halsen

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.100 kr.

1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.