2009/3
Vest Mexico siddende nøgen kvinde figur af rødbrændt ler med hat, hænderne holdende på maven. 800–1500. H. 19 cm.
Proveniens: Direktør Dan Sadolin (1914–2000). Boede i Peru 1951–1954 for at oparbejde det latinamerikanske marked.
venstre øre mangler hovedet limet på halsen
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag