1927/526
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
“Corona”. Loungestol og skammel med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med rødt uld. Model EJ 5 og EJ 5-F. Formgivet 1964. Udført hos Erik Jørgensen. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker på stel. Mindre pletter på betræk.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud