Anton Dorph (f. Horsens 1831, d. København 1914)
I et drengekammer. Sign. A. Dorph 1879. Olie på lærred. 55×45.
Proveniens: ABR auktion 141, 1962, nr. 205. Afbildet s. 55.
Udstillet: Charlottenborg 1880.
Lærred bør strammes op. Retoucheringer. Enkelte mindre afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
27 bud