1949/​8504

20. Kartel

Lille russisk kovsh af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i pastelfarver. 20. Kartel, Moskva 1908–1917. Vægt 72 g. L. 10,5.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Let slidt forgyldning.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK