2002/​144

Rokoko vifte af bemalet papir, dekoreret i farver med figurer ved brønd og frugter i kartoucher, omkredset af blomsterranker, ribber af gennembrudt og delvis forgyldt ben. 18. årh. Monteret i senere ramme. Vifte B. 51. Ramme 45×67.

Papir med folder og mindre rifter. Brud på ribber. Kraftig slitage på forgyldning. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt i rammen.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. januar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK