1821/114
Barok standur i kasse af bemalet træ, urskive af messing med timekrans af tin. Sign. Christian Rohde. 18. årh. H. 214.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Revnet siderude. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018
Vurdering
Hammerslag