Edward Ruscha (f. Omaha, Nebraska, USA 1937)
“Insect Slant” (Ants), fra “Reality and Paradoxes Portfolio”. Sign. Edward Ruscha, 45/100. Udgivet af Multiples, Inc. New York. Litografi og screenprint på BFK Rives papir. Bladstørrelse 56×76.
Litteratur: Engberg 69. Proveniens: Galerie Jerome, København.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021