Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
“Siddende figur”, 1945. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på plade. 186×120.
Udstillet: Randers. Udstillet: Århus Figurbilleder 1935–45. Udstillet: Kunstnersammenslutningen Bølleblomsten, 1946
Original stand.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
15 bud