902/​269

Piotr Gregorievich Zinoviev (f. Rusland 1894, d. Lemeshki 1923)

En russisk kosak lænende sig op af et vinduesparti ved en panelleret væg . Sign. P. Zinoviev (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 53×40.

Læst venligst mere i vores katalog eller se vedhæftet tekst på emnet her.

Vi takker the Vladimir-Suzdal Museum-Reserve, der har udtalt sig om begge malerier baseret på fotografier samt givet oplysninger om P. G. Zinoviev.

Proveniens: Den danske grosserer og ingeniør Jacob Poul Charles Knap (f. København 1879, d. Fredensborg 1964), som drev virksomhed i Skt. Petersborg og Moskva i tiden omkring den russiske revolution i 1917. Her erhvervede han flere russiske malerier, bl.a. de to ovenstående af P. G. Zinoviev. Den 18. juni 1917 giftede J. P. C. Knap sig i den svenske kirke i Skt. Petersborg med danskeren Gerda Knap, f. Struckmann (f. Næsby 1892, d. København 1970). I sommeren 1918 flygtede ægteparret til Danmark, og J. P. C. Knap ønskede at medbringe så mange af sine malerier som muligt, heriblandt de to ovenstående. For at gøre transporten nemmere tog han dem af blændrammerne og ud af rammerne. Vel ankommet til Danmark lod han dem sætte på nye danske blændrammer med dansk indramning. Herefter J. P. C. Knaps sønnesøn i Danmark indtil i dag.

Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK