1732/​56

Frederik Kraft (f. København 1823, d. Frederiksberg 1854)

Parti fra Italien med udsigt til et tårn i bjergene. Sign. FKraft(sammenskrevet). Olie på papir monteret på lærred. 36×50.

Frederik Kraft var bosat i Italien 1851–1853. Efter Hjemkomsten udstillede han en del malerier fra Italien, som vakte beundring. Bl.a. “Italiensk landskab, mellem Tivoli ved Rom”. Maleriets højre side med den store trægruppe genfindes i nærværende maleri.

Frederik kraft døde i 1854 kun 31 år gammel.

Ældre malerier og møbler, 7. august 2017

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK