1703/1702
Aluminia
Fire børnehjælpsdagsfigurer i form af Fætter og Kusine, Skovserdreng- og pige, samt to lysestager, engel og lam, af fajance, dekorerede i farver. Aluminia. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skovserdreng med slidt glasur på sydvest, glasur med let krakelering.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag