2031/​518

Bing & Grøndahl

Art deco vase af porcelæn dekoreret med lys krakeléglasur samt motiv af hund i rødbrun glasur. Øverste kant samt nederste kant brunglaserede. Sign. med ukendt monogram, 523/308. Udført og mærket hos Bing & Grøndahl. H. 24. Øverste diam. 19.

Nogle få mindre overfladeridser og mærker. Base med nogle ujævnheder herunder bristede glasurbobler hidrørende fra fremstillingen.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag