Immanuel Ibsen (f. Skanderborg 1887, d. Göteborg 1944)
Interiør, 1917. Sign. I. Ibsen, 17. Olie på lærred. 70×64.
Proveniens: Privat samling. Udlånt og udstillet: Nivaagaards Malerisamling, 2017, med mærkat herfra. Afbilledet i udstillingskataloget Stille uro, s. 116.
Overflade smuds. Behov for overfladerensning. Øverste kant med enkelte små tegnestiftshuller.
Moderne kunst og design, 9. august 2022
22 bud