2103/​5428

Kina, Ming Dynastiet, 1 Kuan (1000 Cash), 1368–1399, Pick AA10, trykt på papir fremstillet af morbærbark og påtrykt kejser Hung Wus røde segl. Lille papirtab i øvre venstre hjørne, øvre højre og nedre hjørne mangler, flosset langs højre margin - i øvrigt af usædvanlig god papirkvalitet.

Proveniens: Sophus Black (1882–1960) - kendt dansk samler og ingeniør udstationeret i Kina fra 1902–1931.

Mønter, 24. januar 2021

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

4.400 kr.

16 bud

910088 4.400 kr.
907162 (Autobud) 4.200 kr.
910088 4.200 kr.
907162 4.000 kr.
1034262 (Autobud) 3.800 kr.
907162 3.800 kr.
1034262 3.600 kr.
907162 (Autobud) 3.400 kr.
1034262 3.400 kr.
907162 3.200 kr.
882023 (Autobud) 3.000 kr.
907162 2.900 kr.
882023 (Autobud) 2.800 kr.
907162 2.700 kr.
882023 2.600 kr.
1047149 2.500 kr.