2103/5428
Kina, Ming Dynastiet, 1 Kuan (1000 Cash), 1368–1399, Pick AA10, trykt på papir fremstillet af morbærbark og påtrykt kejser Hung Wus røde segl. Lille papirtab i øvre venstre hjørne, øvre højre og nedre hjørne mangler, flosset langs højre margin - i øvrigt af usædvanlig god papirkvalitet.
Proveniens: Sophus Black (1882–1960) - kendt dansk samler og ingeniør udstationeret i Kina fra 1902–1931.
Mønter, 24. januar 2021
Mønter ▸ Pengesedler ▸ Udland
Vurdering
Hammerslag
16 bud