921/​907

Fritz Hansen

Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med lyst lammeskind. Model 1518. Udført 1930–1940'erne hos Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Velour med pletter og smuds.

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel