921/907
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med lyst lammeskind. Model 1518. Udført 1930–1940'erne hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Velour med pletter og smuds.
Moderne kunsthåndværk og design, 13. juni 2024
Vurdering
Hammerslag