2124/​103

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

Fad af keramik dekoreret med heste ved vandtrug i stregdekoration med blå og gul glasur på hvid grund. Usigneret. Diameter 27,5.

Krakeleringer og misfarvninger. Kanthak samt flere mindre nøk og to revner ca. 1 cm. og 13 cm.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK