Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
Fad af keramik dekoreret med heste ved vandtrug i stregdekoration med blå og gul glasur på hvid grund. Usigneret. Diameter 27,5.
Krakeleringer og misfarvninger. Kanthak samt flere mindre nøk og to revner ca. 1 cm. og 13 cm.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021