Edvard Eriksen (f. København 1876, d. sst. 1959)
“Den lille havfrue”. Figur af grønpatineret bronce. Sign. Edvard Eriksen, stemplet Rolsteds Broncestøberi. H. 96.
“Den lille Havfrue” blev rejst i 1913 på Langelinie, København, og bag financieringen stod brygger Carl Jacobsen. Oprindelig var det Jacobsens plan at figuren skulle anbringes i et kunstigt vandbassin omgivet af et blomsteranlæg, men Edvard Eriksen fik efter nogen tid overbevist ham om, at havfruen ville gøre sig langt bedre og mere naturligt siddende på en sten i vandkanten. Figuren er udført i tre forskellige størrelser, hvoraf denne version er halv størrelse af den originale skulptur, og dermed den største af de tre broncevarianter bortset fra en i 4/5 opstillet i Osaka, Japan. Ifølge kunstnerens testamente måtte ingen efterfølgende støbninger være på størrelse med havfruen på Langelinie. Litteratur: “Den lille Havfrue”, Det Berlingske Bogtrykkeri, 1960. Egon Eriksen, “Edvard Eriksen og Den lille Havfrue”, 1998, omtalt heri, gengivet s. 25.
Udsøgte malerier, 22. april 2008