1831/1195
Et par ørestikker af 18 kt. guld hver prydet med fem facetslebne safirer og talrige facetslebne klare sten. Diam. 2,8 cm. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. En lås mangler.
Smykker, 1. august 2018
Vurdering
Hammerslag