1821/665
Dansk design
Art déco lysekrone med stel af patineret messing, fem lysarme med skærme af bemalet matglas. Udført og mærket hos Lyfa. Ca. 1940. H. 64. Diam. 80.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. maj 2018
Vurdering
Hammerslag