2415/275
Kinesisk opsats af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med blomster- og ferskenemblemer, fliget fane med bort i ruyi design. Tongzhi (1861–1875) seglmærke og fra periode.H. 5,5 cm Diam. 19 cm.
Proveniens: Jens Ibsen-Sørensen, 1883–1956, Head of Office at the Great Northern Telegraph Company in Shanghai from 1906–1936, including activities in Russia and Japan.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag
36 bud