Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med rød uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen i 2010.
Stemplet under foden: Fritz Hansen Made in Poland, nr. 53000065508.
Label mrk. Republic of Fritz Hansen, Design Arne Jacobsen. Made in Poland 2010.
Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Enkelte ridser og mærker på fod.
Moderne kunst og design, 30. august 2016