879/​480

Francesco Solimena (f. Canale di Serino 1657, d. Barra 1747)

Købt af Statens Museum for Kunst i maj 2018.

To studier til en gående mandsfigur. Verso Personer foran en præst. Usigneret. Rødkridt og blyant på papir. Verso sortkridt på papir. Bladstørrelse 196×162 mm.

Studien vil blive inkluderet i den kommende udgivelse Francesco Solimena e le Arti a Napoli, af Nicola Spinosa et al., Bind II, I Disegni, af Cristiana Romalli kat. nr. A10.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Tegnekunst på Nivaagaard”, 1983, nr. 4. Gengivet planche 4.

Litteratur: Joachim Meyer, “Aggiunte alla Collection de Solimène”, Le Dessin Napolitain. Actes du colloque international Ecole Normale Supérieure, 6–8 mars 2008 sous la direction de Francesco Salinas et Sebastian Schütze, Paris/Rom 2010, s. 284.

Proveniens: Boghandlerne Terres (Napoli c. 1750–1830), deres prisangivelse i brunt blæk “g.” for grana. Johan Conrad Spengler (1767–1839) (Lugt 1434), dennes dødsboauktion 1839, nr. 20 (som Cav. D'Arpino). Her købt af Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt wolff@bruun-rasmussen.dk

Benjamin Wolffs samling, 30. maj 2018

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK