2150/​72

To japanske røgelseskar og vase af patineret bronze, begge røgelseskar med lågknopper i form af fohunde, den ene stående på tre slanke fødder, den anden støbt i relief med fugle og vegetation, vasen med høj, slank hals, siderne prydet med blomstrende grene og fugle. Meiji/Taisho. 19.-20. årh. H. 8–31,5. (3)

Vase med boret hul, tidligere monteret som bordlampe. Desuden løs hank. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Det ene røgelseskar vipper let. Låg til lavt røgelseskar med manglende del samt knækket fohundeøre.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. december 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK