2116/853
Dansk møbeldesign
Lænestol med stel af eg. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med gul uld. Udført 1960érne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med mindre pletter og smuds. En knap mangler i ryg.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag