1947/​515
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, tilskrevet: Skrivebord af teak med to svævende skuffemoduler, samlinger af messing. H. 75. B. 155. D. 76.

Be­skriv­el­se

Skrivebord af teak med to svævende skuffemoduler, samlinger af messing. Antagelig udført hos snedkermester Axel Albeck. H. 75. B. 155. D. 76.

Nøgle medfølger.

Oprindeligt erhvervet hos Den Permanente i 1960.

Fremstår med brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage på skuffer. Nogle kantafslag, større afslag på ene forben. Nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, tilskrevet

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

3.600 kr.

(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.