1947/515
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, tilskrevet
Skrivebord af teak med to svævende skuffemoduler, samlinger af messing. Antagelig udført hos snedkermester Axel Albeck. H. 75. B. 155. D. 76.
Nøgle medfølger.
Oprindeligt erhvervet hos Den Permanente i 1960.
Fremstår med brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage på skuffer. Nogle kantafslag, større afslag på ene forben. Nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag