1947/​515

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, tilskrevet

Skrivebord af teak med to svævende skuffemoduler, samlinger af messing. Antagelig udført hos snedkermester Axel Albeck. H. 75. B. 155. D. 76.

Nøgle medfølger.

Oprindeligt erhvervet hos Den Permanente i 1960.

Fremstår med brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage på skuffer. Nogle kantafslag, større afslag på ene forben. Nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK