Et par Empire opsatser af forgyldt bronze efter model af Pierre-Philippe Thomire, hver med kvindelige figurer, der holder en gennembrudt kurv med senere krystalskåle. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 32. Diam. 20. Krystalskåle H. 7,5. Diam. 25,5. (2)
Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 11. juni 2024