2110/820
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 235/4”. Fire-personers sofa af massiv eg, armlæn og løse Epeda hynder betrukket med gråt uld. Designet 1955. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 240.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 5–6, 1955, s. 90.
Litteratur: Getama/Salesco katalog 1963.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Betræk med huller og pletter. Løs i samlinger
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag