2419/927
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Nørrevold”. Armstol af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med sømbeslået, sort skind. Model 5999. Formgivet 1939. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Revne på inderside af front sarg.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud