Russisk miniature kaminur af forgyldt bronze, urhus med buste af Merkur, båret af overflødighedshorn, oval base med skive i relief, skive af hvid emalje. Urhus 19. årh.s begyndelse, senere urværk sign. “Barraud & Lund, Cornhill, London No. 2/7050” fra ca. 1870. H. 21,5. B. 14. D. 6,5.
Proveniens: Erhvervet 1922–1931 i Skt. Petersborg af Richard Zeiner-Henriksen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion. furniture@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017