1803/​1672

Hængerulle fornem kvinde med tjenere. Signeret Chen Shi Qian Shu. 18. årh. Tusch på papir. 67×45 cm.

Proveniens: Telegrafbestyrer og kunstsamler Sophus Black, 1882–1960.

Slitage, ridser, mærker, muligvis med nogle huller/reparationer, knæk i papiret.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK