1803/1672
Hængerulle fornem kvinde med tjenere. Signeret Chen Shi Qian Shu. 18. årh. Tusch på papir. 67×45 cm.
Proveniens: Telegrafbestyrer og kunstsamler Sophus Black, 1882–1960.
Slitage, ridser, mærker, muligvis med nogle huller/reparationer, knæk i papiret.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag