2220/​12

Erich Schmidt-Kestner (f. Berlin 1877, d. 1941)

Diana. Sign. E. Schmidt-Kestner. Skulptur af patineret bronze, på sokkel af sortbroget marmor. H. inklusiv sokkel 41.

Irret plet på skulder. Flere kanthak på sokkel. Attribut mangler antageligt i højre hånd.

Ældre malerier, møbler og varia, 16. maj 2022

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag