921/​189

Valdemar Schønheyder Møller (f. Aarhus 1864, d. sst. 1905)

Stine og Per Bollerhus' rønne. 1891–1893. Usigneret. Olie på lærred. 37×46.

Skagens Kunstmuseer har et værk af Schønheyder Møller med samme motiv, som er dateret 1891–1893, de år, kunstneren var i Skagen (Skagens Kunstmuseer inv. nr. 722). Nærværende er med stor sandsynlighed fra samme periode.

Den gamle rønne på maleriet var beboet af det fattige ægtepar Stine og Per Bollerhus, som ofte blev benyttet som modeller for blandt andre Anna Ancher. Her på auktionen er der to malerier af Anna Ancher, der netop forestiller Stine Bollerhus, der står i sin lille fattige rønne (se kat. nr. 176 og 177). Parret levede af at bringe brød ud til Skagboerne og blev derfor kaldt “de gamle hvedebrødsfolk”. Senere blev rønnen overtaget af Bonatzi, som var en af Skagens gamle originaler. Efter Bonatzis død i 1913 blev huset afbrændt som Sankt Hans bål.

'Le peintre du soleil' - solens maler - således blev Schønheyder Møller meget poetisk og præcist karakteriseret af den franske forfatter og kunstkritiker Léon Bazalgette (1873–1928) i forordet til kunstnerens retrospektive udstilling på Palais de Beaux-Arts i Liège i 1908, tre år efter hans alt for tidlige død i 1905. Det er en meget smuk karakteristik og fortæller om Schønheyder Møllers bestræbelser på at gengive solen og dens lys, som det fremtræder på øjets nethinde i et væld af flimrende pletter i røde, violette, orange og gule nuancer, når man ser direkte op imod solen på baggrund af en blå himmel.

Kort efter sin død vakte Schønheyder Møllers værker stor interesse i udlandet bl.a. på ovennævnte udstilling i Liège, men også i Berlin, London, Budapest, Stockholm og så langt væk som i Cape Town i Sydafrika, og derfor skal en del af hans værker i dag findes i udlandet.

Efterfølgende gik Schønheyder Møller i glemmebogen, og det har han stort set været frem til i dag, hvor man ser en stærk stigende interesse for kunstneren og hans værker. I 2021 var han aktuel på udstillingen “Fremkaldelser. Vilhelm Hammershøi, Valdemar Schønheyder Møller og fotografiet” på Den Hirschsprungske Samling, og hans kunstneriske betydning er således ved at blive belyst.

Man ved ellers ikke meget om ham. Som ovennævnte udstilling belyser, var han en meget nær ven af Vilhelm Hammershøi (1864–1916), og de var begge meget optaget og fascineret af fotografiet. De var begge nogle af de første kunstnere i Danmark, der arbejdede bevidst med fotografiet, hvilket blandt andet også forklarer Schønheyder Møllers store maleriske interesse for lyset.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK