877/338
Vaucher
Lommeur af forgyldt sølv, med rillet kasserand og glaskapsler, hvid skive med fire mindre skiver, bestående af urskive og kalender, glasdækket apertur med sekunder og kompas, værk dækket af forgyldt, guillocheret kapsel med glasdækket apertur med syn til “mock pendulum”, signeret Vaucher No 13242. Ca. 1800–1820. Kassediam. 53 mm.
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018
Vurdering
Hammerslag