Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Kvinde” . Sign. på bagsiden RM 1944. Olie på lærred. 130×110.
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Afklaringens år 1940–1958. Besættelse og rekonstruktion”, København, 1992, fig. 206, gengivet side 168. Udstillet: “Grønningen”, København, 1945, kat. nr. 108.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021