Gunnar Aagaard Andersen (f. Ordrup 1919, d. Munkerup 1982)
“Billeder med margin og æseløre”. På blændrammen stemplet Gunnar Aagaard Andersen 1971 og attesteret Grete Aagaard Andersen. Titel på etiket. Olie på krideret lærred. 130×97.
Udstillet: Grønningen, København, 1972, kat. nr. 356. Proveniens: Galleri Jespersen, Odense.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018