To musikanter, figurer af udskåret elfenben, monterede på baser af ibenholt prydede med elfenbensbånd, antagelig Tyskland, 18. årh. H. 9/15 cm og 10/16 cm. (2)
Proveniens: Generaldirektør Ole Olsens Samling, 915 og 916.
Both instruments broken and glued, the luth player's head has been off - glued. Footrim of both bases with cracks and one of them chipped.
Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021