Rembrandt van Rijn (f. Leiden 1606, d. Amsterdam 1669)
Selvportræt med Saskia. Tryksign. Rembrandt f. 1636. Ætsning på papir. Bladstørrelse 10,1×9,3.
Reference: [Hinterding/Rutgers 158 (New Hollstein)].
Hinterdings tredje tilstand af fire. På ribbet papir med vandmærke Arms of Amsterdam.
Beskåret. Let gulnet. Øverste hjørner bleget, det ene med blød fold.
10 bud
833453 | ||
857957 (Autobud) | ||
833453 | ||
857957 | ||
1160836 | ||
861098 | ||
610705 | ||
1160836 | ||
857957 | ||
1160836 |