1813/519
Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
“Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni opsat på krydsbensfoldestel med messingafslutninger. Top med kehlet kant. Formgivet 1935. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 53. Diam. 100.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 115.
Pæn stand med let patina, herunder mindre ridser og mærker samt minimale overfladekrakeleringer i lak.
Moderne kunst og design, 27. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
14 bud