Holger H. Jerichau (f. København 1861, d. sst. 1900)
To børn, der leger i en indisk gade. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred. 34×24.
Kunstneren rejste i 1893–1894 i Indien.
Mindre krakeleringer. Minimal afskalning. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020