Dansk maler, 20. årh.s begyndelse
Opstilling med potteplanter i en vindueskarm. Usigneret. Olie på lærred. 45,5×39,5.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
En mindre reparation med lap på bagsiden. Nålehuller. Minimale krakeleringer. Områder med tyndere og tykkere farvelag.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
31 bud