2441/​545

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Skrivebord med stel af stål. Top samt to skuffesektioner af teak, hver med to skuffer i front samt greb af stål. Designet 1953. Udført og mærket hos Søborg Møbelfabrik. H. 70. L. 165. B. 80.

Børge Mogensen og Søborg Møbelfabrik præsenterede møbelserien af stål og teaktræ på Dansk Kunsthåndværks Forårsudstilling på Kunstindustrimuseet i januar 1953.

Litteratur: Bygge og Bo, forår 1953, side 6 og 26. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Dansk Møbelguide”, side 115.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Vandskjolder.

I Aarhus
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?