2138/​756

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Fritstående tre-personers sofa med svungent stel af eg. Sider og ryg betrukket med lysgrøn uld, sæde samt indvendig ryg med koksgrå uld. Udført 1950'erne hos Søren Willadsen. L. 183.

Model formgivet til udstillingen i Forum, marts 1952.

Litteratur: “Bygge og Bo”, forår 1952.

God stand med mindre brugsspor. Stel med ridser og mærker. Senere professionel betrukket. Uld med mindre tegn på brug.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

14 bud

(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK